Historie firmy

Malé ohlédnutí za historií naši firmy
Počátky současné firmy ELMET GROUP sahají ještě do doby socialismu a perestrojky. V roce 1986 začal zakladatel firmy Václav Trojan na povolení národního výboru samostatně podnikat v oboru elektrických instalací.
Po sametové revoluci v roce 1989 vznikla firma ELEKO, jako zkratka pro obory elektro a kovo a nedlouho poté se přejmenovala na současný název ELMET, tedy opět zkratka pro elektro – metal.
Firma ELMET nejprve začala na základě nápadu zakladatele vyrábět zvonkové panely, které našly uplatnění v nejednom činžovním nebo rodinném domě a později k nim přibyla výroba topných desek z přírodního kamene, zejména mramoru a žuly. Topné desky kompletně vymyslel a zkonstruoval zakladatel firmy Václav Trojan.
V roce 1992 pak došlo k zásadní události v rámci dalšího směřování firmy a to k otevření první prodejny na adrese Jugoslávských partyzánů 25, která funguje dodnes. Tímto okamžikem začala fungovat obchodní firma ELMET a zároveň se do firmy naplno začlenili další členové rodiny. Prvním prodavačem byl syn majitele, Michal Trojan a účetní agendu pak vedla manželka zakladatele Marie Trojanová.
V roce 1993 byla otevřena druhá prodejna v kočárkárně na sídlišti Řepy.
V roce 1994 následovala další, v pořadí třetí, prodejna v ulici Eliášova 24, později pak byla přesunuta o ulici dále do Jaselské a dnes je tato prodejna na hlavní ulici, ulici Československé armády.
V roce 1994 dokončil syn Michal Trojan vysokou školu a již naplno se začlenil do vedení firmy.
V roce 1995 zakoupil zakladatel firmy Václav Trojan rozpadlé objekty bývalé hospody U Urbanů, která je umístěna na konci Suchdola, v Kamýcké ulici. Zde začal tyto objekty postupně rekonstruovat, z velké části sám nebo s pomocí dalších pracovníků firmy a známých.
V roce 1996 byla otevřena prodejna osvětlení na Vinohradské ulici, která fungovala více jak 10 let. Ve stejném roce se otevírala i prodejna na Ohradě, v Želivského ulici. Po rekonstrukci první části objektu na Suchdole byla otevřena prodejna přímo v dnešním sídle firmy, která byla v roce 2012 dále výrazně rozšířená.
V roce 1997 začal fungovat první sklad firmy, kam se přesunula velkoobchodní činnost a tým lidí a to v pronajatých prostorách v Praze 6 – Podbabě, v areálu Radiospoje.
V roce 1999 byla otevřena prodejna v Budečské ulici na Vinohradech.
V roce 2002, v červenci, měsíc před povodněmi, byl otevřen a přestěhován sklad z později zatopené Podbaby na Suchdol, kde byl zrekonstruován nový sklad pro účely velkoobchodu.
Jako poslední byla v roce 2003 otevřena prodejna v Kostelci nad Černými lesy, která je stále v provozu a je zatím jedinou mimopražskou prodejnou firmy.
Kolem roku 2000 začala postupná změna orientace firmy z maloobchodního na velkoobchodní prodej.
V roce 2005 jsme měli v provozu 9 maloobchodních prodejen a velkoobchod, jehož zaměřením byly dodávky elektromateriálů a osvětlení dalším maloobchodním prodejcům a zásobování firem, hotelů atd.
V roce 2010 začala další velká změna v historii firmy – dovoz a výroba osvětlení pod vlastní značkou ELMETLIGHT.
V roce 2011 jsme otevřeli první část našeho nového showroomu na osvětlení, který jsme postupně rozšiřovali až do dnešní podoby, kdy má tento výstavní prostor cca 500 m2 a naši zákazníci zde najdou v 90% naše vlastní produkty.
V roce 2018 zemřel zakladatel firmy pan Václav Trojan.
V současné době, píše se rok 2021, má naše firma cca 40 kmenových zaměstnanců, skvělý obchodní tým, vlastní technickou podporu, výrobu a kompletní zázemí.
Naším cílem je rozvíjet naše vlastní značky, kterých je dnes již více – ELMETLIGHT a ECONOMYLIGHT pro osvětlení, ELMETFIRE – pro topidla, ELMETLINE pro instalační materiál, ELMETPOWER pro baterie, svítilny.
V dalších letech je naším plánem rozvíjet zejména velkoobchodní činnost a s ní spojený servis, který doplňuje dovoz mnoha produktů z celé Evropy, ale i Asie.
Obchodní zástupci již operují po celé České republice.
Naším cílem je, abychom si udrželi naše vážené dlouholeté zákazníky a soustavnou péčí a zaujetím získávali další spokojené klienty.
Váš ELMET